Funkcjonariusze Gardy ostrzegają przed oszustami, których ofiarą padło już wielu mieszkańców Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy w hrabstwie Donegal ostrzegają przed oszustami, którzy klonują prawdziwe numery telefonów i wyłudzają dane osobowe i bankowe mieszkańców.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Oszuści dzwonią do osób z numerów, które wyglądają tak, jakby pochodziły z numerów używanych przez lokalne posterunki Gardy.

Jedna z ofiar otrzymała telefon z numeru komórkowego, gdzie rozmówca powiadomił ją o „wykrytej podejrzanej aktywności” w związku z jej numerem PPS. Kobieta została poinformowana, że w sprawie skontaktuje się z nią ktoś z lokalnego posterunku Gardy.

Kiedy rzeczywiście otrzymała taki telefon, była przekonana, że jest to autentyczny numer lokalnego posterunku, ponieważ taki właśnie numer miała zapisany w swojej książce kontaktów w telefonie.

W innym przypadku ofiara bez wątpliwości podała dane konta bankowego, ponieważ była przekonana o wiarygodności połączenia z lokalnym funkcjonariuszem Gardy.

Przedstawiciele Gardy apelują:

Proszę pamiętać, że funkcjonariusz nigdy nie zadzwoni do ciebie i nie poprosi o dane osobowe (numer PPS itp.) lub dane finansowe.
Jeśli otrzymasz tego typu rozmowę, rozłącz się i nie ujawniaj żadnych danych osobowych bez względu na numer kontaktowy osoby dzwoniącej.
Jeśli padłeś ofiarą tego oszustwa, natychmiast powiadom Gardę i swoją instytucję finansową.

Na obecną chwilę nie wiadomo czy podobny proceder stosowany jest także w innych regionach kraju. Jednak wszystkich mieszkańców ostrzega się przed oszustami, którzy stosują coraz nowsze metody w celu wyłudzenia danych wrażliwych.

Czytaj też: Oszuści w Irlandii nie odpuszczają – można stracić tysiące euro