Oszuści w Irlandii stosują metody, które niestety okazują się skuteczne.

Przedstawiciele Gardy wystosowali specjalne ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii w związku z gwałtowanym wzrostem liczby oszustw w ostatnim miesiącu.

Oszuści w Irlandii

Oszuści stosują nowe metody, które niestety okazują się skuteczne. W wyniku ich działaności można stracić swoje oszczędności – o czym przekonało się wielu mieszkańców kraju.

Rzecznik An Garda Síochána przypomniał nagłaśniane niedawno przypadki podszywania się oszustów pod pracowników opieki społecznej, biura Prokuratora Generalnego, banków czy firm kurierskich.

Czytaj: Oszuści w Irlandii wyłudzają dane – numery PPS zagrożone

Najnowsza metoda opiera się na próbie wyłudzenia poprzez podszywanie się pod funkcjonariuszy Gardy. Oszust kontaktuje się z mieszkańcami z numeru podobnego do Garda Confidential Line. Osoba ta stosuje różne chwyty i twierdzi, że:

  • prowadzi dochodzenie w sprawie przestępstwa i potrzebuje danych do kontynuacji śledztwa
  • znaleziono DNA w rozbitym samochodzie lub na skonfiskowanych narkotykach
  • istnieje nakaz aresztowania lub system „pokazuje” zaległą karę grzywny

W wielu przypadkach mieszkańcy proszeni są o podanie danych wrażliwych, jednak zgłoszono też przypadki, gdy oszust „zalecił” zainstalowanie specjalnej aplikacji na telefonie rozmówcy.

Można stracić pieniądze

Rzecznik Gardy poinformował, że w wyniku działaności oszustów mieszkańcy Irlandii mogą stracić swoje oszczędności.

Stało się tak w przypadku dwóch osób z Dublina i Galway, które straciły w ten sposób €20.000. W Cork poszkodowana osoba straciła €9.000, a inna w Waterford €5.000.

Prawdziwy numer Garda Confidential Line:

1800-666-111

Fałszywy numer:

0-1800-666-111

Rzecznik Gardy informuje też, że z numeru 1800-666-111 nie ma połączeń wychodzących. Jest to poufna linia wyłącznie do połączeń przychodzących.

Czytaj też: Uwaga na telefon z Departamentu Ochrony Socjalnej – ostrzeżenie dla mieszkańców