Rzecznik rządu Irlandii zaapelowała do mieszkańców o zachowanie rozsądku i przestrzeganie zaleceń ekspertów ds. zdrowia.

Z dniem 01/12/2020 zniesiony został obowiązujący od 6 tygodni Poziom 5 restrykcji czyli lockdown Irlandii. Do 06/01/2021 przywrócony zostaje Poziom 3 ograniczeń.

Otwarte zostają wszystkie sklepy, także w centrach handlowych. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki czy optyka. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem w miejscach tych należy zasłaniać usta i nos, zachować bezpieczny dystans i często myć ręce.

Rzecznik rządu Liz Canavan zaapelowała do społeczeństwa o zachowanie rozsądku i przestrzeganie zaleceń ekspertów ds. zdrowia. Jak twierdzi – istotne jest, by utrzymać liczby zakażeń na niskim poziomie i uniknąć powrotu do restrykcji Poziomu 5.

Przepustowość transportu publicznego zostaje zwiększona z 25% do 50%. Jednak jeśli to możliwe, należy unikać podróżowania transportem publicznym. W środkach komunikacji obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy.

Czytaj: Kary za łamanie restrykcji w Irlandii – podano szczegóły

Od 04/12/2020 otwarte zostają gastropuby i restauracje. Przy jednym stoliku będzie mogło znajdować się maksymalnie 6 osób. Pozostałe puby nadal będą zamknięte (tylko na wynos lub z dowozem).

Jeśli chodzi o spotkania towarzyskie, to poza domem lub w ogrodzie można przebywać w towarzystwie maksymalnie 6 osób z maksymalnie dwóch innych gospodarstw domowych – przy zachowaniu dystansu społecznego.

Spotkania towarzyskie w prywatnym domu możliwe będą dopiero od 18/12/2020 – z maksymalnie trzech gospodarstw domowych, także podczas świąt Bożego Narodzenia.

W dalszym ciągu zaleca się wykonywanie pracy w trybie zdalnym – jeśli to możliwe. W zatłoczonych miejscach pracy należy zasłaniać usta i nos.

Noszenie maseczek zaleca się także w miejscach publicznych jak park czy plac zabaw, jeśli przebywa w nich znaczna grupa osób w jednym czasie.

Więcej: gov.ie