Po kilkutygodniowym opóźnieniu rządowe kary za naruszenie przepisów dotyczących obostrzeń w Irlandii wchodzą w życie.

To oficjalne – kary za łamanie restrykcji w Irlandii wchodzą w życie. Nowy system kar, który ma być egzekwowany przez funkcjonariuszy Gardy zacznie obowiązywać w przyszłym tygodniu.

Ustawa zapowiadana była już kilka tygodni temu:

Więcej: Kary za łamanie restrykcji w Irlandii wchodzą w życie

Jednak wprowadzenie kar opóźniło się przez dopracowywanie kwestii egzekwowania ich przez Gardę. Ostatecznie udało się wypracować porozumienie i Ministerstwo Zdrowia ogłosiło właśnie nowy system kar:

  • Osoby, które będą uczestniczyć w przyjęciach domowych z naruszeniem przepisów Covid-19, zostaną ukarane grzywną w wysokości €150.
  • Osoby, które organizują przyjęcia w swoim domu z naruszeniem obowiązujących przepisów Covid-19 zakazujących takich spotkań, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości €500.
  • Zorganizowanie imprezy także poza prywatnym miejscem zamieszkania z naruszeniem przepisów Covid-19 będzie podlegać grzywnie w wysokości €500.
  • Osoby, które nie zastosują się do polecenia funkcjonariuszy Gardy dotyczącego rozproszenia takich zgromadzeń, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do €1.000 i jednym miesiącem pozbawienia wolności.
  • Za brak maseczki podczas pobytu w sklepie lub w transporcie publicznym grozi kara grzywny w wysokości €80.
  • Osoby, które złamią przepisy dotyczące ograniczenia w podróżowaniu po kraju, muszą się liczyć z karą grzywny w wysokości €100.

Każdy, kto nie zapłaci mandatu w ciągu 28 dni, może zostać postawiony przed sądem.