Koniec ograniczeń na lotniskach w Irlandii - duże zmiany dla pasażerów

Na popularnych lotniskach w Irlandii zmienione zostaną zasady, dzięki którym skrócą się kolejki do odprawy.

Zarząd lotniska w Cork i lotniska w Dublinie zapowiada zmiany, dzięki którym skrócą się kolejki do odprawy. Zgodnie z zapowiedzią, zniesione zostaną ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego.

Informacje dla podróżnych

Obecnie na tych lotniskach obowiązuje zasada umieszczania wszystkich pojemników z płynem (do maksymalnie 100 ml) w przezroczystej plastikowej torbie o pojemności nie większej niż jeden litr (około 20 cm x 20 cm), którą należy pokazać pracownikom ochrony.

W ubiegłym roku lotnisko w Shannon wprowadziło nowe technologie, które eliminują konieczność ograniczania płynów w bagażu podręcznym do pojemników o pojemności 100 ml, które mieszczą się w małej, przezroczystej, zamykanej torebce. Taką technologię wprowadziło też lotnisko w Donegal.

Podobne zmiany zostaną w przyszłym roku wprowadzone także na lotniskach w Cork i w Dublinie, jak potwierdził właśnie zarząd Dublin Airport Authority (DAA).

Rzecznik DAA powiedział, że na razie na lotniskach w Dublinie i Cork nadal obowiązuje ogólnounijne rozporządzenie w sprawie ochrony lotnictwa, które ogranicza płyny, balsamy, żele i pasty do 100 ml w bagażu podręcznym.

Lotniska w Irlandii

Rzecznik poinformował jednak, że już w przyszłym roku rozpocznie się wdrażanie nowej technologii rentgenowskiej na lotnisku w Dublinie, a na lotnisku w Cork modernizacji zostanie poddana strefa kontroli bezpieczeństwa.

Po zainstalowaniu nowej technologii na lotniskach w Dublinie i Cork zniknie konieczność usuwania laptopów i płynów z bagażu podręcznego. Wpłynie to na skrócenie kolejek do odprawy i poprawi ogólne wrażenia pasażerów, twierdzi rzecznik DAA.