Koniec prac domowych dla uczniów w Irlandii - ministerstwo komentuje

O zniesienie obowiązku zadawania uczniom prac domowych w szkołach podstawowych apelował wcześniej prezydent Irlandii.

Do Ministerstwa Edukacji w Irlandii wpłynęły wnioski o wprowadzenie zakazu zadawania uczniom prac domowych.

Prace domowe

O zniesienie tego obowiązku w szkołach podstawowych apelował już w grudniu prezydent Irlandii, Michael D Higgins.

Od tego czasu kwestia ta jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Rodzice niektórych uczniów skarżą się na ilość zadawanych prac domowych.

Uczniowie twierdzą, że czują się przytłoczeni i nie mają wystarczająco dużo wolnego czasu po szkole, aby zajmować się swoim hobby czy uprawiać sport.

Wśród listów, jakie skierowane zostały do Minister Edukacji, Normy Foley, pojawiły się też prośby o wprowadzenie częściowego zakazu. Sugeruje się w nich, aby uczniom nie zadawano lekcji chociaż na weekendy.

Odpowiedź ministerstwa

Minister Edukacji twierdzi, że polityka zadawania pracy domowej nie leży w jej kompetencjach. Ministerstwo nie wydaje żadnych wytycznych w tej sprawie, a za ustalenia odpowiedzialne są szkoły.

Jednak zgodnie z dobrą praktyką proces tworzenia polityki pracy domowej powinien obejmować konsultacje z nauczycielami, rodzicami i uczniami, jak uważa minister Foley.

Ministerstwo przyznaje przy tym, że prace domowe mogą odgrywać ważną rolę w pomaganiu uczniom w przygotowaniu się do nadchodzących zajęć oraz we wzmacnianiu wiedzy z zadań przerobionych już w czasie zajęć.

Czytaj też: Nadchodzą duże zmiany w szkołach w Irlandii – podano szczegóły