Koniec z opłatami dla mieszkańców Irlandii - jest zgoda rządu

Plan zniesienia opłat zainicjowano w Irlandii już w ubiegłym roku.

Minister Zdrowia przymierza się właśnie do opublikowania ustawy General Scheme of the Health (Abolition of Public Inpatient Charges) Bill 2023.

Zniesienie opłat

Ustawa zniesie opłatę za hospitalizację w stanach ostrych w wysokości 80 euro dziennie, maksymalnie do 800 euro rocznie (w tym opłaty za leczenie dzienne), dla osób korzystających z publicznej opieki zdrowotnej we wszystkich publicznych szpitalach w Irlandii.

Plan zniesienia opłat od 1 kwietnia 2023 r. zainicjowano już w ubiegłym roku, a rząd zobowiązał się do realizacji tego planu podczas Budżetu 2023. We wrześniu 2022 roku zniesione zostały już opłaty za leczenie szpitalne we wszystkich szpitalach publicznych dla wszystkich dzieci poniżej 16 roku życia.

Opieka zdrowotna w Irlandii

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, zapewnia, że ustawa usunie „istniejące obciążenie finansowe związane z publicznymi opłatami szpitalnymi w przypadku dostępu do opieki w szpitalu publicznym”.

Środek ten opiera się na zniesieniu publicznych opłat szpitalnych za dzieci, które wprowadzono w zeszłym roku i stanowi kolejny ważny krok w zapewnianiu mieszkańcom dostępu do przystępnych cenowo usług opieki zdrowotnej, jak twierdzi minister Donnelly.