POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii wypowiedział się na temat obchodów świąt Bożego Narodzenia podczas pandemii.

Premier Irlandii Micheál Martin wypowiedział się na temat tegorocznych obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Przemawiając w Six One News RTÉ Taoiseach powiedział, że rząd jest świadomy tego, że ludzie chcą świętować Boże Narodzenie, ale ze względu na wpływ globalnej pandemii nie może to być to samo, co w zeszłym roku.

Premier powiedział też, że wierzy, iż można stworzyć okazję, aby umożliwić ludziom udane święta, ale byłoby to coś innego niż to, czego moglibyśmy normalnie doświadczyć.

We wrześniu pełniący wówczas obowiązki Dyrektora Medycznego Dr Ronan Glynn zapewniał, że „nie ma planów odwołania Halloween czy Bożego Narodzenia:

Więcej: Halloween i Boże Narodzenie w czasie pandemii w Irlandii – jest komentarz

Jednak zła sytuacja epidemiologiczna w Irlandii stała się powodem wprowadzenia drugiego lockdown i tym samym nie doszło do obchodów Halloween.

Eksperci ds. Zdrowia Publicznego uważają, że jest jeszcze zbyt wcześnie by przewidzieć jaka będzie liczba zachorowań w grudniu. Nie wiadomo też jak dokładnie będą wyglądały obchody Bożego Narodzenia.

Na obecną chwilę widać już pierwsze efekty wprowadzenia Poziomu 5 restrykcji – liczba nowych przypadków utrzymuje się poniżej 1.000 dziennie. Natomiast liczba R0 (reprodukcji wirusa) spadła do wartości poniżej 1.

NPHET i rząd są dobrej myśli – liczą na złagodzenie obostrzeń po 1 grudnia. Minister Zdrowia Stephen Donnelly powiedział kilka dni temu, że jest szansa, że restrykcje zostaną obniżone do Poziomu 3 lub nawet do Poziomu 2.