Liczba nieruchomości dostępnych dla najemców w Irlandii spada w coraz szybszym tempie.

Liczba dostępnych do wynajęcia nieruchomości w Irlandii spadła o 20% w ciągu trzech miesięcy – ostrzega organizacja pomocy bezdomnym Simon Community.

Wynajem

Najnowsze dane Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa pokazują, że obecnie w Irlandii 8.132 osoby korzystają z zakwaterowania w nagłych wypadkach (emergency accommodation). Wśród nich jest 2.129 dzieci.

O kryzysie na rynku wynajmu informowali już kilka tygodni temu przedstawiciele Residential Tenancies Board (RTB). Mówiono wówczas o malejącej liczbie dostępnych pod wynajem nieruchomosci, a także o dalszym wzroście cen czynszów:

Więcej: Czynsze jeszcze pójdą w górę? Złe informacje dla najemców w Irlandii

Według Simon Community gwałtowny spadek liczby dostępnych dla najemców lokali jest niepokojący i może wskazywać na to, że „w nadchodzących miesiącach nastąpi trend wzrostowy wśród osób wchodzących w bezdomność”.

Zakaz eksmisji

W sprawie wypowiedziała się rzeczniczka Partii Pracy, senator Rebecca Moynihan. Zwróciła ona uwagę na „głęboko niepokojący” wzrost liczby osób w wieku od 18 do 24 lat doświadczających bezdomności.

Wezwała przy tym do Ministra ds. Mieszkalnictwa o ponowne wprowadzenie zakazu eksmisji i poparcie ustawy o Prawach Lokatorów (Tenant Rights Bill), przygotowywanej przez Partię Pracy.