Właściciele wyprzedają znaczne ilości domów i apartamentów, co przyczynia się do wzrostu cen wynajmu w Irlandii.

Według danych z RTB od kilku miesięcy obserwuje się znaczne odejście właścicieli z rynku wynajmu w Irlandii. Powodem, dla którego się na to decydują, są wysokie obecnie ceny ze sprzedaży nieruchomości.

Nieruchomości

Jednak dla najemców oznacza to wyprowadzkę i poszukiwanie kolejnego lokum na wynajem. Niestety rynek dostępnych nieruchomosci kurczy się coraz bardziej. Obecnie liczba domów dostępnych do wynajęcia w kraju jest rekordowo niska i wynosi zaledwie 2455.

Coraz mniejsza ilość nieruchomosci pod wynajem prowadzi do windowania cen czynszu. I nie pomagają tu żadne zabiegi rządu, który próbuje kontrolować tempo podwyżek poprzez ich tymczasowe blokowanie czy zakaz eksmisji.

Czynsze

Według Daft.ie w czerwcu ceny wynajmu wzrosły średnio o 5,6%. Średni czynsz w całym kraju wynosi teraz €1500 miesięcznie, o 2,4% więcej niż rok temu i dwukrotnie więcej niż dziesięć lat temu.

W stolicy średni czynsz wynosi teraz €2.035 miesięcznie. W miastach Cork, Galway i Limerick czynsze są o 9-10% wyższe niż rok temu, podczas gdy w Waterford są o prawie 12% wyższe.

Bezdomność

W czerwcu liczba bezdomnych wzrosła do ponad 8.000, lecz liczba ta może w kolejnych miesiącach wzrosnąć do poziomu sprzed pandemii – ostrzegają przedstawiciele organizacji charytatywnych.

Rzecznik partii Sinn Féin, Eoin Ó Broin, apeluje do Ministra ds. Mieszkalnictwa o interwencję i upewnienie się, że sytuacja „nie doprowadzi do stałego wzrostu liczby rodzin z dziećmi prezentującymi się jako bezdomne”.

Brak lokali do wynajęcia stwarza realne zagrożenie bezdomnością wśród mieszkańców, których nie jest stać na zakup własnego domu czy apartamentu i tym powinien się teraz zająć rząd – uważają ekonomiści w Irlandii.