Rozszerzenie listy wywołało duży sprzeciw części polityków w Irlandii.

Obowiązkowa kwarantanna dla części podróżnych przybywających do Irlandii obowiązuje od 26 marca.

Kilka dni temu poinformowano, że rząd rozważa dołączenie kolejnych państw do listy:

Więcej: Kwarantanna w Irlandii – Kolejne państwa mają znaleźć się na liście

Epidemiolodzy ostrzegali, że należy zrobić wszystko, by nowe warianty wirusa nie pojawiły się w Irlandii. Eksperci ds. Podróżowania wydali w tej sprawie swoje rekomendacje.

O dodanie nowych państw zabiegają też Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, czy Zastępca Dyrektora Medycznego, dr Ronan Glynn.

Jednakże część irlandzkich polityków wyraziła swój sprzeciw lub obawy związane z dodaniem do listy Stanów Zjednoczonych oraz państw należących do Unii Europejskiej, jak Niemcy, Włochy czy Francja.

Minister Spraw Zagranicznych, Simon Coveney, podkreślił, że konieczne są dalsze konsultacje z Unią, zanim będzie to można zrobić.

Oponenci zwracają uwagę na potencjalny wpływ takiej decyzji na obywateli Irlandii pracujących i studiujących za granicą.

Natomiast dodanie Stanów Zjednoczonych do listy miałoby ogromny wpływ na kadrę zarządzającą dużych firm amerykańskich, która podróżuje do Irlandii.

Prokurator Generalny, Paul Gallagher, poruszył natomiast szereg kwestii prawnych związanych z propozycją dodania kolejnych krajów do listy.

Zwrócił uwagę na prawo obywateli Unii do swobodnego przemieszczania się po państwach członkowskich oraz na potencjalne trudności w pobieraniu opłat od obywateli Irlandii podróżujących z państw Unii za dwutygodniowe zamknięcie w hotelach.

Tymczasowo wstrzymano więc dodanie do listy Stanów Zjednoczonych oraz państw Unii Europejskiej, chociaż niektóre źródła twierdzą, że Minister Donnelly „pozostaje nieugięty” w tej kwestii.

Nowa lista państw objętych obowiązkową kwarantanną w hotelach zacznie obowiązywać od wtorku 6 kwietnia.
Aktualna lista: gov.ie