POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Od północy w całej Irlandii obowiązuje najwyższy poziom restrykcji.

O północy z 21/10/2020 na 22/10/2020 zaczęły obowiązywać nowe przepisy w związku z wprowadzeniem Poziomu 5 restrykcji w całej Irlandii. Lockdown zaplanowano na okres sześciu tygodni. Jednak po czterech tygodniach sytuacja zostanie ponownie rozpatrzona przez rząd.

Ograniczenia w Irlandii to przede wszystkim zakaz podróżowania poza promień 5 km od miejsca zamieszkania, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

  • Mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domach, wykonywanie pracy zdalnie (w miarę możliwości) i opuszczanie domu jedynie w przypadku wykonywanie ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu w obrębie 5 km od domu. Mogą w trakcie nich spotykać się z jednym innym gospodarstwem domowym (np. w parku).
  • Obowiązuje bezwzględny zakaz przyjmowania gości i organizowania uroczystości rodzinnych i towarzyskich – zarówno w domach, jak i w przydomowych ogrodach.
  • Obowiązuje zakaz organizowania wszelkich imprez plenerowych. Wydarzenia i uroczystości religijne możliwe są tylko w formie online.
  • Większość punktów sprzedaży detalicznej, wszystkie zakłady fryzjerskie będą zamknięte, a puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos lub z dostawą.
  • Szkoły, żłobki pozostają otwarte. Urzędnicy ds. Zdrowia bronili decyzji mówiąc, że zamknięcie tych placówek byłoby „ostatecznością”. Rząd jest zdania, że szkoły nie są środowiskiem wysokiego ryzyka dla Covid-19.
  • Dozwolona jest prywatna usługa opiekunek do dzieci, a także opiekunków osób starszych lub schorowanych.
  • Place zabaw pozostaną otwarte – pod warunkiem zastosowania środków ochronnych. Dozwolone są też treningi bezkontaktowe dla dzieci w wieku szkolnym – w grupach do 15 osób (w plenerze).
  • Podobnie place budowy pozostaną otwarte. Dozwolone są w dalszym ciągu usługi firm konserwacyjnych i naprawczych (elektryczne, gazowe, hydrauliczne itd.) Rząd apeluje jednak o wstrzymanie nie z mniej istotnymi pracami remontowymi do czasu zniesienia blokady.
  • Muzea, galerie i inne miejsca kulturalne pozostaną zamknięte, a biblioteki będą dostępne tylko dla usług online. Zamknięte bedą też baseny i kluby fitness.

Czytaj też: Poziom 5 – Nowe zasady życia w Irlandii w czasie Covid-19

Na drogach całej Irlandii pojawiły się już setki punktów kontrolnych Gardy. W akcję zaangażowanych zostało też kilka tysięcy patroli mobilnych.

Funkcjonariusze Gardy będą pilnować, aby mieszkańcy przestrzegali reguły pozostania w obrębie 5 km od miejsca zamieszkania i opuszczali je wyłącznie z ważnego powodu (edukacja, praca, lekarz, wesele, pogrzeb).

Za kilka dni Garda ma też otrzymać narzędzia do stosowania kar dla osób, które będą łamać przepisy w związku z restrykcjami Poziomu 5 w Irlandii:

Więcej: Będą kary za łamanie nowych restrykcji w Irlandii