Dzisiaj rano w Irlandii na największym lotnisku doszło do awarii systemu.

Liczne loty zostały zawieszone dzisiaj na lotnisku w Dublinie w związku z awarią systemu.


AKTUALIZACJA 25/11/2018

Urząd ds. Lotnictwa w Irlandii (IAA) opublikował dzisiaj tj. 25/11/2018 informację, że przyczyną wczorajszej awarii systemu radarowego na lotnisku w Dublinie był problem techniczny a nie atak hakerski. Awaria systemu nie była też związana z poprzednią z dnia 2 października 2018 – o której informowałem tutaj: Przestrzeń powietrzna nad Irlandią zamknięta


Pasażerowie wszystkich linii lotniczych proszeni są o sprawdzenie statusu swojego lotu przed podróżą na lotnisko. Dzisiaj rano na godzinę zawieszone zostały loty, co spowodowało ogromne opóźnienia.

Awaria systemu radarowego około godziny 09:00 rano była powodem tymczasowego wstrzymania wszystkich odlotów i przylotów na tym lotnisku. Problem już został rozwiązany, a loty przywrócone. Jednak pasażerowie muszą się liczyć z kilkugodzinnymi opóźnieniami planowych lotów.

Do podobnej sytuacji doszło na lotnisku w Shannon, Cork i Knock 2 października 2018 roku, kiedy częściowo zamknięto przestrzeń powietrzną nad Irlandią.

Awaria systemu radarowego przyczyniła się na wstrzymanie wszystkich przylotów i odlotów w tej części Irlandii. Jedynie lotnisko w Dublinie pozostało wówczas czynne, a to ze względu na bliskość kontroli lotów w Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzona kontrola nie wykazała, że przyczyną awarii był atak hakerski. Podobne postępowanie wyjaśniające zostanie przeprowadzone także w sprawie dzisiejszej awarii na lotnisku w Dublinie.