Mieszkańców Irlandii czekają duże zmiany w aptekach

Rząd przymierza się do zmiany przepisów i do rozszerzenia uprawnień farmaceutów w Irlandii.

Od początku tego roku pogłębiają się problemy z niedoborem lekarstw w Irlandii.

Brak leków w Irlandii

Według najnowszego indeksu z lipca, liczba leków, których brakuje dla pacjentów w Irlandii, osiągnęła rekordowy poziom 307.

W ciągu ostatniego roku liczba leków na liście braków lub niedoborów wzrosła o 81%. Tylko od stycznia br. do listy dołączono aż 95 leków.

Przedstawiciele Związku Irlandzkich Farmaceutów apelowały o dostosowanie podejścia władz do kryzysu dostaw, które objęły 60% społeczeństwa.

Wielokrotnie proponowano, by farmaceuci mogli uzyskać uprawnienia do sprzedawania alternatywnych lekarstw bez konieczności kontaktowania się z lekarzami GP.

Recepty w Irlandii

Według najnowszych doniesień, Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, rozważa właśnie opcję przyznania farmaceutom uprawnień do przepisywania leków.

Minister Donnelly powołał już roboczą grupę ekspertów, której celem jest „wsparcie rozszerzenia roli farmaceutów w całym kraju”.

Zadaniem grupy będzie zbadanie „jak można umożliwić farmaceutom działanie na najwyższym poziomie ich kwalifikacji na korzyść pacjentów i całego systemu ochrony zdrowia”, jak wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Na początku grupa robocza rozważy możliwości rozszerzenia uprawnień farmaceutów w zakresie przedłużania recept na różne leki stosowane na dolegliwości medyczne.

Ministerstwo potwierdziło, że grupa będzie również doradzać w „kompleksowym podejściu do ułatwiania przepisywania leków przez farmaceutów”, co obejmie „upoważnienie farmaceutów do diagnozowania i przepisywania leków na niewielkie dolegliwości” oraz „wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia do samodzielnego wystawiania recept”.

Ogłaszając te plany, minister Donnelly powiedział, że te inicjatywy sprawią, że pacjenci łatwiej i szybciej uzyskają potrzebne im leki. Zdaniem ministra, zmiany te mogą też pomóc „zmniejszyć zapotrzebowanie na szpitale, przychodnie i gabinety lekarzy pierwszego kontaktu.”

Poinformowano, że grupa robocza zobowiązana jest przedstawić swoje pierwsze zalecenia Ministerstwu Zdrowia do października 2023 roku.