Oszuści w Irlandii atakują swoje ofiary przez internet, szczególnie przez media społecznościowe.

Przedstawiciele Gardy wydali ostrzeżenie w związku ze wzrostem liczby wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców Irlandii. Tym razem proceder odbywa się w internecie, głównie w mediach społecznościowych.

Pożyczka gotówkowa

Oszuści pozują na firmy, które oferują „korzystne” szybkie pożyczki gotówkowe. Wykorzystują przy tym chęć potencjalnej ofiary do zachowania dyskrecji.

Osoba, która składa wniosek o przyznanie pożyczki, otrzymuje wiadomość lub telefon od oszusta, który twierdzi, że wniosek został zaakceptowany. Podaje przy tym szczegóły dotyczące pożyczki oraz plan spłaty zadłużenia.

Wszystko wydaje się być wiarygodne do momentu, gdy pożyczkobiorca jest proszony o przesłanie niewielkiej kwoty pieniędzy – jest to rzekomo opłata z góry lub opłata za ubezpieczenie kwoty pożyczki.

Próba oszustwa

Ofiara jest zobligowana do przesłania pieniędzy, ponieważ jest to warunkiem do udzielenia pożyczki. Po dokonaniu transakcji oszuści zrywają kontakt z pożyczkobiorcą.

Przedstawiciele Gardy ostrzegają, aby mieszkańcy Irlandii nigdy nie ubiegali się o pożyczkę od podmiotu, który nie jest autoryzowany przez Bank Centralny.

Aby sprawdzić czy dana firma jest autoryzowana, należy wejść na stronę Central Bank of Ireland.

Czytaj też: Dwóch oszustów chodzi po domach – podają się za funkcjonariuszy Gardy