Nadchodzą podwyżki cen paliw w Irlandii - podano kwoty

Plan rządu zakłada stopniowe wygaszanie wprowadzonych obniżek akcyzy na paliwo w Irlandii.

Z opublikowanych właśnie przez rząd informacji wynika, że zdecydowano o zniesieniu tymczasowych obniżek podatku akcyzowego na paliwo.

Ceny paliw w Irlandii

O tej decyzji spekulowano już od dłuższego czasu, a przy pozytywnych danych z gospodarki już zaczęto się spodziewać podwyżki akcyzy na benzynę i olej napędowy.

Obniżki będą obowiązywać jeszcze przez pewien czas, następnie będą stopniowo wycofywane, jak twierdzą rządowe źródła.

Benzyna wzrośnie o 6 centów za litr 1 czerwca, 7 centów 1 września i 8 centów 31 października. Cena oleju napędowego wzrośnie o 5 centów 1 czerwca, 5 centów 1 września i 6 centów 31 października.

Plan rządu

Obniżki akcyzy miały początkowo obowiązywać do sierpnia 2022 r., jednak wobec wysokiej inflacji i kosztów utrzymania w Irlandii zdecydowano o przedłużeniu terminu do końca lutego.

Mieszkańcy obawiają się drastycznych podwyżek cen paliw, a przedstawiciele tego sektora ostrzegli, że nagły wzrost cen może spowodować gigantyczne kolejki na stacjach paliw pod koniec lutego.

W efekcie może to doprowadzić do niedoboru paliwa i jeszcze większych podwyżek cen. Aby uniknąć niepotrzebnej paniki, plan zniesienia obniżki akcyzy zostanie podzielony na etapy.