Niepokojące informacje w sprawie bezpłatnych usług lekarza GP w Irlandii

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o planie rozszerzenia bezpłatnych usług lekarza rodzinnego w Irlandii podczas Budżetu 2023.

Minister Zdrowia w Irlandii, Stephen Donnelly, poinformował w sobotę 15 kwietnia o nowej decyzji dotyczącej bezpłatnych usług lekarza rodzinnego.

Lekarz rodzinny GP w Irlandii

Plan rozszerzenia usług dla prawie pół miliona mieszkańców został przedstawiony podczas Budżetu 2023.

Rząd ogłosił wówczas, że osoby, które zarabiają 46 000 euro lub mniej, będą uprawnione do bezpłatnych wizyt lekarskich u lekarza rodzinnego od kwietnia tego roku.

Jednak minister Donnelly poinformował właśnie, że realizacja planu zostanie opóźniona. Powodem jest sprzeciw lekarzy rodzinnych, którzy obawiają się o konsekwencje w postaci m.in. jeszcze większych opóźnień w dostępie do lekarza.

Jeszcze w tym miesiącu przeprowadzone zostaną konsultacje, na których ministerstwo przedstawi schemat wsparcia lekarzy podczas wdrażania rządowego planu restrukturyzacji opieki medycznej w Irlandii.

Karta GP Visit Card

Minister Zdrowia zobowiązał się do dostarczenia „wystarczających zasobów” poprzez m.in. sfinansowanie zatrudnienia większej liczby pielęgniarek w przychodniach.

Drugą kwestią, która nie została jeszcze rozwiązana, jest zwiększenie liczby lekarzy GP na obszarach wiejskich, jak twierdzą związki zawodowe lekarzy.

Problemem jest również brak rozwiązania w sprawie zastępstw za lekarzy GP, którzy będą chcieli korzystać z urlopów, zwolnienia chorobowego czy urlopu macierzyńskiego.

Wprawdzie uruchomiono już plan ściągnięcia 100 nowych lekarzy GP z zagranicy, jednak wdrożenie ich w system służby zdrowia wymaga czasu i odpowiednich przygotowań.

Minister Donnelly poinformował prasę, iż na obecną chwilę nie jest w stanie podać nowego terminu realizacji zobowiązania rozszerzenia bezpłatnej opieki lekarza GP w Irlandii.