Według rządu nowa inicjatywa w Irlandii spowoduje obniżenie rachunków za energię elektryczną.
Minister Środowiska twierdzi, że mieszkańcy Irlandii będą wkrótce mogli liczyć na niższe opłaty za energię elektryczną.
Rachunki za prąd w Irlandii
W minionym tygodniu poinformowano, że Komisja ds. Regulacji (CRU) „zachęca” dostawców energii do przeniesienia ich zysków na odbiorców. Członkowie CRU są „bardzo zaniepokojeni” wpływem wysokich cen energii na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w Irlandii.
Ich zdaniem należy „jak najszybciej” wprowadzić obniżki cen, tym bardziej, że w ostatnim czasie odnotowano wyraźny spadek cen hurtowych gazu i energii elektrycznej.
Podobny apel wystosowali już członkowie rządu, w tym premier Leo Varadkar oraz Minister Finansów, Michael McGrath. Natomiast Minister Środowiska, Eamon Ryan, powiedział niedawno, że jest „sfrustrowany”, iż firmy energetyczne nie obniżają cen dla swoich klientów.
Energia elektryczna
Jednak minister wiąże duże nadzieje z nowym projektem morskiej energii wiatrowej. Cztery morskie farmy wiatrowe powstaną w różnych miejscach na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Irlandii.
Inwestycja będzie kosztować około 9 mld euro i obejmie sieć ogromnych generatorów wiatrowych wbudowanych w dno morskie, niektóre o wysokości nawet 300 metrów.
Zdaniem ministra przejście Irlandii w kierunku morskiej energii wiatrowej spowoduje znaczącą obniżkę rachunków za energię.
Minister Ryan ma nadzieję, że korzyści zaczną pojawiać się już od 2026 r., kiedy morska energia z nowo zatwierdzonych projektów zacznie trafiać do sieci.
Tymczasem jednak, zanim ogromne farmy wiatrowe zostaną uruchomione, rząd będzie „wywierał presję” na firmy energetyczne, aby dostarczały konsumentom wartościową, konkurencyjną cenowo energię elektryczną, powiedział Minister Środowiska.