Premier zapowiedział zaostrzenie obowiązujących obecnie przepisów w Irlandii.

W czwartek 6 stycznia rozpocznie się w Irlandii wysyłanie nowych, zaktualizowanych certyfikatów do wszystkich osób, które już przyjęły trzecią dawkę. Jednocześnie mieszkańcy powinni się liczyć z surowszymi zasadami.

Nowe certyfikaty

Taoiseach Micheál Martin poinformował, że prawdopodobnie mieszkańcy Irlandii będą wkrótce musieli okazać dowód przyjęcia dawki przypominającej, aby mogli wejść do pubu, restauracji czy siłowni.

Jak powiedział premier, „korzyści z dawki przypominającej są obecnie bardzo znaczące w zapobieganiu ochronie, ale przede wszystkim w zapobieganiu poważnym chorobom przez Omicron”.

Jeśli z jakiegoś powodu dana osoba nie ma adresu e-mail, to otrzyma SMS-a, który krok po kroku poda instrukcję, jak uzyskać dostęp do certyfikatu – poinformował Minister Stanu ds. Zamówień Publicznych, Ossian Smyth.

Nowe przepisy w Unii Europejskiej

Natomiast od 1 lutego 2022 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące podróżowania w obrębie Unii Europejskiej. Irlandia chce się przygotować do płynnego przejścia do tych przepisów.

Zgodnie z unijnymi przepisami po 1 lutego osoby, które zakończyły podstawowy cykl w pierwszych czterech miesiącach 2021 r., nie będą mieć ważnego certyfikatu, jeśli nie przyjmą kolejnej dawki.

W związku z tym ostrzeżono, że tysiące mieszkańców Irlandii może być pozbawionych możliwości podróżowania za granicę, chyba że ich cyfrowe certyfikaty zostaną do tego czasu zaktualizowane – jak informują irlandzkie media.

Zaostrzenie przepisów

Zaostrzenie przepisów dla podróżnych w obrębie Unii Europejskiej zapowiadał w grudniu wicepremier Irlandii, Leo Varadkar:

Czytaj: Możliwe duże zmiany dotyczące podróżowania z i do Irlandii