Nowe obniżki cen żywności w Irlandii - podano szczegóły

To trzecia w ostatnim czasie w Irlandii obniżka produktu codziennego użytku.

W środę 10 maja odbyło się zapowiadane spotkanie Ministra Stanu odpowiedzialnego za działalność handlową w Irlandii z przedstawicielami głównych supermarketów w kraju.

Supermarkety w Irlandii

Minister Neal Richmond określił spotkanie, które trwało zaledwie 90 minut, jako szczerą dyskusję. Minister został zapewniony, że „spadek kosztów nakładów będzie przeniesiony na konsumenta”.

Kolejne forum odbędzie się 21 czerwca. Minister Richmond będzie na nim oczekiwał dowodów, że supermarkety dołożyły wszelkich starań, aby „obniżyć koszty przy kasie dla konsumenta”.

Natomiast wicepremier Micheál Martin zapewnił, że rząd nie planuje na tym etapie wprowadzić limitów cenowych na produkty spożywcze.

Tánaiste powiedział również, że „historycznie w ciągu ostatniej dekady istniała znaczna konkurencja w handlu detalicznym i ostatecznie konkurencja jest tym, co najskuteczniej obniża ceny”.

Obniżka cen w Irlandii

W ostatnim czasie cztery wiodące sieci supermarketów w Irlandii obniżyły ceny mleka i masła marki własnej. Tesco oraz Aldi zapowiedziały właśnie obniżkę cen chleba marki własnej.

Obaj detaliści mają od czwartku obniżyć cenę pieczywa o 10 centów. Biały chleb Tesco o wadze 800 g będzie teraz kosztować 89 centów, a obniżki będą dotyczyć wszystkich innych rodzajów chleba marki Tesco.

Aldi ogłosiło, że ceny białego chleba spadną do 89 centów, chleba razowego do 99 centów, a białego Mega-Toast do 1,09 euro. Cena chleba białego/pełnoziarnistego Half Pan zostanie obniżona z 89 centów do 85 centów.