Nowe prawo w Irlandii ma zakończyć nieetyczne zachowanie pracodawców i przyczynić się do wzrostu zarobków pracowników.

Wiele osób zatrudnionych w sektorze usługowym w Irlandii już od dawna oczekuje tych zmian. Nowe prawo ma zakończyć nieetyczne zachowanie pracodawców i przyczynić się do wzrostu zarobków pracowników.

Nowe przepisy w Irlandii

W tym tygodniu mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące napiwków w sektorze usługowym. Na ich wdrożenie trzeba było czekać prawie trzy lata – prace nad ustawą trwały od 2019 roku.

Plany rozwiązania tego problemu zostały przerwane zarówno przez ogłoszenie wyborów powszechnych na początku 2020 roku, jak i przez wybuch pandemii.

Zgodnie z ustawą pracodawca nie będzie mógł przywłaszczać sobie napiwków swoich pracowników, ani odliczać ich przy wypłacaniu wynagrodzenia.

Niestety część pracodawców wypłaca napiwki pracownikom, a ich kwotę odlicza przy wypłacaniu tygodniowej pensji. Teraz taka praktyka ma być zakazana, co przyczyni się do wzrostu zarobków osób zatrudnionych w usługach.

Nowe prawo w Irlandii

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy będą zobligowani do zapisywania należności napiwków i innych gratyfikacji, których wykaz będzie dostępny w przypadku złożenia skargi do Workplace Relations Commission.

Nowe prawo zmusi również firmy do pełnej przejrzystości dotyczącej napiwków otrzymywanych w formie elektronicznej – za pośrednictwem kart debetowych, kart kredytowych czy smartfonów.