Według ostatnich danych liczba napaści na funkcjonariuszy w Irlandii stale rośnie.

W Westport w hrabstwie Mayo odbywa się właśnie Konferencja Stowarzyszenia Przedstawicieli Gardy (GRA).

Kursy jazdy

Jednym z głównym tematów omawianych podczas tego spotkania jest kwestia przeszkolenia wszystkich funkcjonariuszy pierwszej linii w zakresie kierowania samochodem w sytuacji awaryjnej.

Członkowie GRA uważają, że brak umiejętności funkcjonariuszy do prowadzenia pojazdu w ramach pościgu za sprawcą przestępstwa lub nietrzeźwym kierowcą jest farsą.

Stowarzyszenie opowiada się za wprowadzeniem szkolenia w zakresie niezbędnych kursów jazdy CBD2, ponieważ Garda jest nadmiernie uzależniona od nieprzeszkolonych kierowców z CBD1.

Nowe uprawnienia Gardy

Podczas konferencji odbędzie się też dyskusja na temat przyznania funkcjonariuszom nowych uprawnień, jakimi jest zgoda na użycie paralizatora w sytuacjach awaryjnych.

Według ostatnich danych liczba napaści na członków Gardy w Irlandii stale rośnie – w ciągu ostatnich pięciu lat zarejestrowano ponad 4000 takich przypadków. W 2021 roku aż 243 funkcjonariuszy zostało rannych w wyniku napaści, w 2020 roku takich przypadków było o 9% mniej.

Irlandia jest jednym z 19 państw na świecie, w których policja nie jest uzbrojona. Pozwala to na tworzenie relacji z mieszkańcami, dzięki której udaje się utrzymać skuteczny kanał komunikacji i rozwiązywać problemy bez użycia siły.

Dlatego część opinii publicznej uważa, że przyznanie funkcjonariuszom prawa do używania paralizatora do obrony nie jest dobrym rozwiązaniem. Argumentują, że w sytuacjach, które wykraczają poza ich możliwości reagowania, wysyłane są specjalne jednostki kryzysowe, w tym oddział uzbrojonych funkcjonariuszy.

Wnioski z prowadzonych dyskusji podczas Konferencji Stowarzyszenia Przedstawicieli Gardy będą publikowane w późniejszym terminie.