Funkcjonariusze Gardy mają wkrótce otrzymać nowe narzędzia w Irlandii.

W nadchodzących miesiącach ma dojść do sfinalizowania projektu ustawy o Cyfrowym Nagrywaniu (Digital Recording Bill) w Irlandii.

Projekt ustawy

Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, ma uzyskać zgodę na wprowadzenie przepisów m.in. zezwalających funkcjonariuszom Gardy na używanie kamer nasobnych.

Sprawa była omawiana już we wrześniu 2021 roku, gdy przedstawiciele Irlandzkiej Rady Wolności Obywatelskich (ICCL) określili to posunięcie jako „inwazyjne i niepotrzebne”.

Czytaj: Nowe uprawnienia Gardy – jest duży sprzeciw w tej sprawie

Związki funkcjonariuszy Gardy przyjęły ten projekt z entuzjazmem. Uważają, że kamery nasobne pomogą im w prowadzeniu dochodzeń, a także ochronią funkcjonariuszy z pierwszej linii frontu.

Minister McEntee poinformowała, że korzystanie z kamer na mundurach „będzie podlegało odpowiednim normom, kontroli i nadzorowi”.

Uprawnienia Gardy

Zgodnie z ustawą, funkcjonariusze będą mogli używać kamer nasobnych tylko w określonych okolicznościach – na przykład jeśli uważają, że doszło do popełnienia przestępstwa lub gdy może dojść do popełnienia przestępstwa.

Inne sytuacje, w których funkcjonariusz Gardy będzie mógł włączyć kamery, to np. gdy uważa, że ​​może potrzebować użycia siły, gdy wykonuje nakaz sądowy oraz gdy chce utrzymać porządek publiczny.

Minister Sprawiedliwości poinformowała, że współpracuje z komisarzem Gardy, Drew Harrisem, aby jak najszybciej wdrożyć te nowe przepisy w Irlandii.