Nowy plan rządu - skorzystają najemcy w Irlandii

Zmiana przepisów na rynku mieszkaniowym ma umożliwić zwiększenie podaży nieruchomości w Irlandii.

Irlandzki rząd zatwierdził nowy plan zmiany przepisów na rynku mieszkaniowym.

Domy w Irlandii

Realizacja planu ma zwiększyć podaż o 28 000 domów w całym kraju, co ma bezpośrednio wpłynąć na zmniejszenie liczby osób bezdomnych.

Rząd ma nadzieję wykorzystać istniejące zasoby mieszkaniowe poprzez zezwolenie najemcom domów i mieszkań komunalnych na podnajem pokojów.

Departament ds. Mieszkalnictwa uważa, że w całej Irlandii jest około 140 000 lokali komunalnych, z których od 14 000 do 28 000 jest „niedostatecznie zamieszkałych”.

Najemcy komunalni będą mogli więc podnajmować pokoje w ramach programu Rent-a-Room, bez płacenia podatku za kwotę do 14 000 rocznie.

Dotąd była to opcja dostępna dla właścicieli nieruchomości oraz dla prywatnych najemców korzystających z systemu opieki społecznej i posiadaczy kart medycznych.

Najemcy w Irlandii

Wyżsi rangą ministrowie zgodzili się już na rozszerzenie programu na wszystkie rodzaje mieszkań, w tym domy komunalne należące do lokalnych władz.

Departament Mieszkalnictwa współpracuje obecnie ze Stowarzyszeniem Zarządzania Hrabstwami i Miastami (CCMA), aby zapewnić, że umowy najmu między najemcami a daną radą pozwolą najemcom na wynajmowanie pokoi.

Wprowadzenie nowych przepisów wymaga wprowadzenia niezbędnych zmian administracyjnych, co zaplanowano na okres letni, jak poinformowały rządowe źródła.