Ministerstwo Zdrowia ma przygotować nowy dokument dotyczący prawnych i etycznych aspektów takiego posunięcia w Irlandii.

W jednej z irlandzkich gazet ukazały się właśnie informacje, że w niedługim czasie ma zostać w Irlandii omówiona wzbudzająca silne emocje kwestia.

Ministerstwo Zdrowia

Jak informuje The Irish Times, członkowie Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) zamierzają rozważyć wprowadzenie obowiązkowych szczepień w Irlandii.

Informacje na ten temat zostały zawarte w protokole ze spotkania, które odbyło się 16 grudnia 2021 r. W dokumencie znajduje się także informacja, że Ministerstwo Zdrowia ma przygotować dokument dotyczący prawnych i etycznych aspektów takiego posunięcia w Irlandii.

Gastronomia w Irlandii

Na tym samym spotkaniu pojawiły się też głosy sprzeciwu wobec ograniczenia godzin otwarcia pubów, kawiarni i restauracji.

NPHET zalecił wówczas, by o godzinie 17:00 zamykać wszystkie punkty gastronomiczne. Rząd wyznaczył godzinę zamknięcia na 20:00.

Jednak niektórzy eksperci ds. zdrowia stwierdzili, że tak rygorystyczne środki są „nieproporcjonalne w porównaniu z międzynarodowymi środkami”. Byli też zdania, że ​​należy skupić się na zmniejszeniu przepustowości w lokalach, a nie na ograniczaniu godzin ich otwarcia.

Restrykcje w Irlandii

Wprowadzone restrykcje pozostaną w mocy do końca stycznia – jak twierdzą rządowe źródła. Jednak ministrowie chcą ponownej oceny niektórych obostrzeń.

Popierają też opcję natychmiastowego ponownego otwarcia w lutym (zamiast stopniowego wycofywania środków), jeśli do tego czasu fala Omikron osiągnie swój szczyt.