POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister zapowiada wdrożenie nowych przepisów dla podróżujących do Irlandii.

Pod koniec przyszłego tygodnia zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny w hotelach w Irlandii – poinformował Minister ds. Wydatków Publicznych, Michael McGrath.

Obecnie wszyscy pasażerowie przybywający do Irlandii zobowiązani są do:

  • wypełnienia Passenger Locator Form
  • przedstawienia dowodu, że mają negatywny lub „niewykryty” wynik testu COVID-19 (RT-PCR) przeprowadzonego nie więcej niż 72 godziny przed przybyciem do Irlandii lub mają dowody, że są zwolnieni z tego wymogu prawnego

(więcej: gov.ie)

W kolejnych dniach Minister Zdrowia ma przedstawić szczegóły funkcjonowania nowego systemu, którym objęci zostaną pasażerowie podróżujący z państw wysokiego ryzyka. W tej chwili na liście znajdują się 33 państwa.

Każdy pasażer, który nie zastosuje się do zasad po przyjeździe z kraju znajdującego się na tej liście, zostanie ukarany grzywną. Będzie mu grozić też kara pozbawienia wolności na okres jednego miesiąca.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta Irlandii dwa tygodnie temu:

Czytaj: Obowiązkowa kwarantanna w Irlandii – Prezydent podpisał ustawę

Jednak do tej pory przepisy nie zostały wdrożone – co w ostatnich dniach spotkało się z dużą krytyką wśród wielu polityków.

Rząd Irlandii spotka się w najbliższy wtorek, aby omówić kwestię obowiązkowej kwarantanny, a także kwestię poluzowania obecnych ograniczeń Poziomu 5.