Przedstawiciele HSE stwierdzili, że zniesienie ograniczeń w Irlandii mogło wpłynąć na tę sytuację.
Członkowie HSE wydali ostrzeżenie dla mieszkańców w sprawie odnotowanego nagłego wzrostu liczby zachorowań na ospę wietrzną w Irlandii.
Ostrzeżenie HSE
W tym roku zarejestrowano około 57 przypadków hospitalizacji z powodu powikłań po ospie, z czego trzy czwarte dotyczyło dzieci poniżej 15 roku życia.
W tym samym okresie 2022 roku było 15 takich przypadków. Liczba ta przewyższa również dane sprzed 2020 roku, przy czym mediana liczby hospitalizowanych przypadków w latach 2012-2019 wynosiła 34.
W oświadczeniu Health Service Executive stwierdzono, że wraz ze zniesieniem ograniczeń związanych z pandemią nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na wiele chorób zakaźnych, w tym ospę wietrzną.
Poinformowano też, że liczba hospitalizowanych przypadków ospy wietrznej była wyższa niż oczekiwano w porównaniu z poprzednimi latami.
Poziom chorób zakaźnych wieku dziecięcego, takich jak ospa wietrzna, jest zwykle niższy w miesiącach letnich, ale ze względu na zmiany w sposobie rozprzestrzeniania się tych chorób po pandemii istnieje możliwość, że poziomy te mogą pozostać podwyższone przez dłuższy czas, jak twierdzi HSE.
Ospa wietrzna
Przypomina się, że przy ospie wietrznej nie należy podawać dzieciom leków zawierających ibuprofen, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko infekcji.
Lekarze uspakajają, że ospa wietrzna nie jest poważną chorobą dla zdecydowanej większości ludzi, ale w rzadkich przypadkach może powodować poważne komplikacje, od infekcji skóry i klatki piersiowej po zapalenie płuc i choroby mózgu.
HSE ostrzega jednak przed inną chorobą wywołaną wirusem ospy wietrznej. Półpasiec jest infekcją, która może trwać do czterech tygodni, tworząc bolesną wysypkę na ciele.
Osoby, które wykazują objawy zakażenia półpaścem, powinny niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, aby uniknąć dalszych komplikacji.