POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dyrektor Medyczny chce ograniczenia transmisji wirusa w społeczeństwie w Irlandii.

Naczelny Lekarz Irlandii, dr Tony Holohan, zaapelował, aby osoby z objawami przeziębienia lub grypy pozostały w domach. Dotyczy to również osób, które są w pełni zaszczepione.

Ogniska zakażeń

Według Dyrektora Medycznego lekarze w całym kraju zgłaszają ogniska zakażeń Covid-19, które swoje źródło mają w spotkaniach towarzyskich z udziałem osób z objawami choroby. Inne przypadki dotyczą osób, które z objawami choroby chodzą do pracy czy do restauracji.

Dr Holohan uważa, że pójście do pracy lub spotkanie z przyjaciółmi podczas doświadczania objawów „może być początkowym ogniwem, które uruchamia łańcuch transmisji, który prowadzi do wybuchu epidemii w Twojej społeczności”.

Naczelny Lekarz Irlandii powiedział też, że „podnoszące na duchu sceny” obserwowane w miniony weekend w centrach szczepień były „niezwykle zachęcające”.

Według oficjalnych danych ponad 30.000 osób powyżej 16 roku życia skorzystało z tymczasowych punktów szczepień, w których nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Młodzi ludzie mieli wyjątkowo trudny okres podczas pandemii Covid-19” – powiedział dr Holohan.

Ich gotowość do masowego zaszczepienia się jest kolejnym przykładem odporności, jaką wykazali w tym trudnym czasie.
To ten sam duch solidarności, zaangażowania w zapewnienie bezpieczeństwa całej naszej społeczności poprzez szczepienie i trzymanie się podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak pozostanie w domu, jeśli źle się poczujesz, co ostatecznie będzie naszą ścieżką wyjścia z tej pandemii.

Komunie i bierzmowania

Tymczasem Minister Rolnictwa, Charlie McConalog, powiedział, że w pełni rozumie frustrację dzieci i rodziców w związku z komuniami i bierzmowaniami, ale porady dotyczące zdrowia publicznego są bardzo jasne w tej sprawie.

Minister powiedział, że nikt nie ucierpi, jeśli „poczeka trochę dłużej” i ważne jest, aby wszyscy nadal przestrzegali zaleceń dotyczących zdrowia publicznego w związku z Covid-19.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego zaleca się wstrzymanie udzielania chrztów, komunii i bierzmowania w Irlandii, czemu sprzeciwiają się przedstawiciele Kościoła:

więcej: Komunie i bierzmowania – zgrzyt między rządem a przedstawicielami Kościoła w Irlandii

Od 5 sierpnia możliwe będzie w Irlandii ponowne udzielanie sakramentu chrztu (przy zachowaniu wszelkich środków ochronnych), ale zachęca się do zrezygnowania z późniejszych spotkań towarzyskich.