POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci ds. zdrowia w Irlandii ostrzegają przed ogólnokrajową blokadą w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Irlandia stoi w obliczu ogólnokrajowej blokady w Boże Narodzenie – ostrzegają eksperci ds. zdrowia z grupy „Zero Covid”.

Zaledwie miesiąc temu dyskutowano nad ewentualnością „odwołania” świąt Bożego Narodzenia czy obchodów Halloween ze względu na epidemię Covid-19.

Pełniący wówczas obowiązki Dyrektora Medycznego Ronan Glynn zapewniał, że takich planów nie ma:

Więcej: Halloween i Boże Narodzenie w czasie pandemii w Irlandii – jest komentarz

Niestety od tego czasu liczba przypadków koronawirusa znacznie wzrosła i pojawiło się zagrożenie dla swobodnych obchodów tegorocznych świąt.

Eksperci ds. zdrowia z grupy „Zero-Covid Island” twierdzą, że wprowadzone właśnie ograniczenia Poziomu 3 w Irlandii nie wystarczą, aby obniżyć liczbę przypadków. Ich zdaniem w kraju należy wprowadzić restrykcje Poziomu 4, by nie doszło do pełnej blokady w grudniu.

Obowiązujące teraz ograniczenia mogą ustabilizować sytuację, lecz nie są w stanie obniżyć trendu zakażeń Covid-19. Prognozy pokazują, że jeśli rozprzestrzenianie się wirusa będzie trwać nieprzerwanie, to w listopadzie będzie już od 1600 do 2300 przypadków dziennie.

Prof. Anthony Staines z grupy „Zero-Covid Island” powiedział, że zgadza się w teorii z tym, co zaproponował NPHET, ale Poziom 4 byłby bardziej odpowiedni niż Poziom 5.

Zmniejszenie liczby tam, gdzie to powinno być, zajmie od trzech do czterech tygodni dość surowych ograniczeń. Sugerowalibyśmy Poziom 4 zamiast 5, ponieważ jest mniej uciążliwy. Wiele małych firm zamyka się na Poziomie 5, ale pozostają otwarte na 4.

Jego zdaniem główną wadą propozycji NPHET jest to, że nie ma strategii radzenia sobie z tym, co stanie się po zakończeniu okresu ograniczeń na Poziomie 5: „Zamknięcie wszystkiego, co się da, a potem po prostu pomodlenie się, nie wystarczy”.

Tymczasem w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej głosów wzywających irlandzki rząd do opracowania planu na Boże Narodzenie. Mieszkańcy chcą wiedzieć, co będzie bezpieczne i czy dozwolone będą spotkania rodzinne w tym czasie.

Czytaj też: Poziom 4 – Nowe zasady życia w Irlandii w czasie Covid-19