Członkowie Komisji ds. Covid-19 uzgodnili ogólny zarys planu wyjścia Irlandii z lockdownu.

W piątek 27 sierpnia odbyło się spotkanie członków Komisji ds. Covid-19 w Irlandii. Na spotkaniu omówiony został plan zniesienia pozostałych restrykcji. Przedyskutowano też zalecenia od członków NPHET.

Otwarcie kraju

Ogólny zarys planu został uzgodniony, jednak jego szczegóły zostaną sfinalizowane na kolejnym spotkaniu Komisji, w najbliższy poniedziałek 30 sierpnia. Dzień później Taoiseach ogłosi schemat ponownego otwarcia kraju.

Ze wstępnych informacji wynika, że znoszenie ograniczeń będzie odbywać się etapami, a większość restrykcji przestanie obowiązywać do połowy października.

Na wrzesień zaplanowano powrót pracowników do biur, przywrócone zostaną też uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania. W transporcie publicznym zaplanowano zwiększenie limitu podróżnych.

Przepustki sanitarne (covidowe) mają być wykorzystane do wznowienia imprez kulturalnych i rozrywki w pomieszczeniach. Certyfikaty szczepień mają umożliwiać zwiększenie liczby osób na widowni.

Koniec NPHET

W połowie października ma też nastąpić rozwiązanie Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) – informuje portal Independent.ie.

Rząd zamierza zakończyć jego działalność, lecz eksperci w dalszym ciągu będą doradzać przedstawicielom rządu. Porady te będą jednak przekazywane już w innej formie.

Dyrektor Medyczny, dr Tony Holohan, powróci do swoich stałych obowiązków w Departamencie Zdrowia. Zakończy się również działalność specjalnej grupy ds. szczepień przeciw Covid-19, która była odpowiedzialna za realizację programu szczepień.

Swoją rolę w dalszym ciągu pełnić będzie Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC), który doradza Ministerstwu Zdrowia. Komitet został powołany w Irlandii pod koniec lat 90-tych.

Czytaj też: Jest rekomendacja ekspertów dla rządu w sprawie znoszenia restrykcji