Służby medyczne w Irlandii znalazły się pod dużą presją.

W miniony weekend doszło do bardzo niepokojącej sytuacji w jednym ze szpitali w Irlandii. To obrazuje skalę problemu, jaki zaczyna właśnie narastać w irlandzkiej służbie zdrowia.

Już kilka dni temu ostrzegano, że trzecia fala Covid-19 w Irlandii jest poza kontrolą:

Więcej: Covid-19 w Irlandii poza kontrolą – “Smutny kamień milowy”

Przedstawiciele HSE ostrzegali, że system zdrowotny znajduje się pod olbrzymią presją.

W niedzielę wieczorem potwierdzono 6.888 nowych przypadków Covid-19 w Irlandii. W szpitalach znajduje się 1.575 pacjentów z Covid-19, w tym 128 na oddziałach intensywnej terapii.

Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, tym bardziej, że liczba osób z koronawirusem w szpitalu wzrosła ponad czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni i coraz mniej jest łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

W niedzielę w szpitalu w Letterkenny część pacjentów uzyskała pomoc medyczną z wielogodzinnym opóźnieniem. Pacjenci czekali w karetkach przy szpitalu aż do późnych godzin wieczornych. W międzyczasie zespoły kliniczne dokonywały oceny pacjentów w kartkach pogotowia na zewnątrz.

Opóźnienie wynikało z faktu, że w weekend odnotowano dużą liczbę pacjentów z potwierdzonym zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia Covid-19. Szpital przeprosił już poszkodowanych pacjentów za zaistniałą sytuację.