Płaca minimalna w Irlandii - problemy po ogłoszeniu podwyżki

Wicepremier odpowiedział na krytykę ze strony wielu organizacji w Irlandii.

Rząd oficjalnie zatwierdził podwyżkę płacy minimalnej. Od przyszłego roku Minimum Wage w Irlandii wzrośnie do 11.30 euro za godzinę.

Płaca minimalna w Irlandii

W niedługim czasie od opublikowania tej informacji, pojawiła się krytyka ze strony wielu organizacji politycznych i społecznych.

Związki zawodowe w kraju skrytykowały plan podniesienia płacy minimalnej o 80 centów twierdząc, że nie jest to podwyżka, która gwarantuje utrzymanie osobom o najniższych dochodach.

Związek zawodowy Unite wezwał rząd do odrzucenia raportu Komisji Niskich Płac. Zdaniem związkowców stawkę Minimum Wage należy podwyższyć do 12.50 euro za godzinę.

W przestrzeni publicznej pojawiły się też opinie, że podwyższenie płacy minimalnej wpłynie negatywnie na sytuację pracowników, którym przez podwyżkę grozi zredukowanie godzin pracy.

Firmy ostrzegają, że pracodawcy nie będą mogli sobie pozwolić na podwyżkę pensji ze względu na gwałtowny wzrost kosztów utrzymania i rachunków za energię.

Podwyżka Minimum Wage w Irlandii

Wicepremier Leo Varadkar odparł krytykę i stwierdził, że obecnie firmy w Irlandii walczą o pracowników i jego zdaniem jednym z najlepszych sposobów na znalezienie i utrzymanie pracowników jest zagwarantowanie lepszych płac.

Rząd przypomina też, że płaca minimalna ma docelowo zostać zastąpiona przez płacę Living Wage. Szczegółowy plan dotyczący tej zmiany ma być opracowany w nadchodzących miesiącach.

Z podwyżki Minimum Wage skorzysta około 170 000 pracowników w Irlandii. Dla osób z krajową płacą minimalną, pracujących 39 godzin tygodniowo, oznacza to wzrost płacy o 31.20 euro tygodniowo, ponad 120 euro miesięcznie lub 1600 euro rocznie.

Więcej: Będzie podwyżka płacy minimalnej w Irlandii – podano stawkę