Będzie podwyżka płacy minimalnej w Irlandii - podano stawkę

Rząd w Irlandii ma w środę zatwierdzić propozycję podwyższenia stawki płacy minimalnej.

Tysiące pracowników w Irlandii od kilku miesięcy czeka na decyzję w sprawie podwyższenia stawki płacy minimalnej.

Płaca minimalna – Minimum Wage w Irlandii

Krajowa płaca minimalna (Minimum Wage) w Irlandii od stycznia br. wynosi 10.50 euro za godzinę. Jednak już kilka miesięcy temu Komisja ds. Niskich Płac zarekomendowała kolejną podwyżkę stawki płacy minimalnej.

Rekomendacja ta została przedstawiona w rządzie przez wicepremiera Leo Varadkara. Teraz Rada Ministrów szykuje się do zatwierdzenia podwyżki płacy minimalnej.

Zgodnie z zapowiedzią od 1 stycznia 2023 r. stawka Minimum Wage wzrośnie o 80 centów czyli do 11.30 euro za godzinę. Jest to jedna z największych podwyżek płacy minimalnej w Irlandii.

Komisja ostrzega jednak, że sama nowa stawka Minimum Wage nie zrekompensuje pracownikom inflacji i ostatnich podwyżek kosztów utrzymania. Zaleca podjęcie dodatkowych środków w celu wsparcia nisko opłacanych pracowników.

Living Wage w Irlandii

Rząd dąży również do wprowadzenia płacy Living Wage (płaca oparta na kosztach utrzymania), która zastąpi płacę minimalną.

Zgodnie z propozycjami płaca minimalna będzie obowiązywać do pełnego wprowadzenia płacy Living Wage w 2026 r. Będzie jednak rosła, zmniejszając różnicę między nią a tą nową płacą.