Ministerstwo Sprawiedliwości w Irlandii informuje o naruszeniach przepisów dla podróżnych.

Od północy 28/01/2021 zaczęły obowiązywać nowe przepisy dla podróżujących do Irlandii. Jak twierdzą przedstawiciele rządu – jest to odpowiedź na zagrożenie wynikające z pojawienia się nowych wariantów koronawirusa.

Natomiast od 16/01/2021 egzekwowane są przepisy nakładające na podróżnych obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR. Test powinien być wykonany w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości między 16/01/2021 a 24/01/2021 na wszystkich lotniskach i w portach w Irlandii odnotowano łącznie 140 naruszeń tych przepisów.

Część z nich dotyczy podróżnych, którzy nie przedstawili wyniku testu. W innych przypadkach test nie był ważny, gdyż wykonano go wcześniej niż w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Ministerstwo przypomina, że brak ważnego negatywnego testu PCR po przybyciu do Irlandii oznacza dla pasażera obowiązkową kwarantannę w wyznaczonej placówce. Dodatkowo osoba ta jest narażona na grzywnę w wysokości do €2.500 i/lub do sześciu miesięcy więzienia.

Rząd zapowiedział też we wtorek nowe przepisy dla pasażerów, którzy okażą ważny wynik testu PCR po przyjeździe. Osoby te będą zobowiązane prawnie do ograniczenia poruszania się przez 14 dni.

Czytaj też: Przedłużenie lockdown – decyzje rządu w Irlandii