POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd podjął kluczowe decyzje w sprawie Poziomu 5 restrykcji w Irlandii.

Propozycje zostały uzgodnione w poniedziałek wieczorem przez rządową podkomisję ds. Covid-19. We wtorek decyzje te oficjalnie zatwierdzono.

Obecne ograniczenia Poziomu 5 zostaną utrzymane do 5 marca – czyli podobnie jak w Irlandii Północnej.

Zgodnie z nowym planem wprowadzona zostaje zmiana polityki podróżowania, aby poradzić sobie z pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa:

  • Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna ma obejmować każdego przylatującego pasażera, który przybywa do Irlandii bez negatywnego wyniku testu PCR. Kwarantannę będą też musiały odbyć osoby podróżujące z Republiki Południowej Afryki lub Brazylii.
  • Dodatkowo podróżni bez negatywnego wyniku testu PCR, będą również narażeni na grzywnę w wysokości do €2500 i/lub do sześciu miesięcy więzienia.
  • Nowe przepisy mają nakładać na wszystkich pasażerów obowiązek prawny ograniczenia ruchu przez 14 dni od przybycia do kraju. Obecnie wymóg ten jest zaleceniem.
  • Będzie to miało również zastosowanie do pasażerów z zagranicy, którzy wjeżdżają do Irlandii przez Irlandię Północną – władze po obu stronach granicy zgodziły się udostępniać dane dotyczące pasażerów.
  • W ramach zniechęcenia do niepotrzebnych podróży Garda ma zwiększyć kontrole na lotniskach i w portach. Przewidziane jest też nakładanie kar na osoby, które dopuściły się naruszenia przepisów dotyczących wyjazdu lub powrotu z zagranicznych wakacji.

Trwają dyskusje w sprawie ponownego otwarcia szkół w Irlandii. Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że rząd chce stopniowo otwierać szkoły w lutym i marcu. Nie jest jednak w stanie podać jeszcze konkretnej daty.

Czytaj też: Co z powrotem uczniów do szkół w Irlandii? Jest wstępna decyzja