Podwyżka minimalnej stawki godzinowej dla tysięcy osób w Irlandii

Nowa stawka dla tysięcy pracowników w Irlandii zacznie obowiązywać już we wrześniu.

Minister Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, Neale Richmond, podpisał rozporządzenie dotyczące nowej minimalnej stawki godzinowej dla tysięcy osób w Irlandii.

Podwyżka płac w Irlandii

Rozporządzenie dotyczy około 16 000 pracowników branży ochroniarskiej, a minimalna stawka godzinowa wzrośnie już od 4 września z 11,65 euro do 12,90 euro.

W sierpniu 2022 roku rząd ogłosił plany podwyżki wynagrodzenia dla sektora ochrony, jednak rozporządzenie zostało zablokowane przez Sąd Najwyższy po tym, jak trzy firmy ochroniarskie podjęły działania prawne przeciwko tej decyzji.

W ubiegłym miesiącu postępowanie przed Sądem Najwyższym zostało zakończone z korzyścią dla osób zatrudnionych w tej branży. Minister Richmond podziękował pracownikom oczekującym na podwyżkę „za cierpliwość w ciągu ostatniego roku”.

Minimum Wage w Irlandii

Nie wiadomo natomiast jak zakończy się debata wokół podwyższenia krajowej płacy minimalnej (Minimum Wage) w Irlandii.

Kilka tygodni temu do rządu wpłynęła rekomendacja Komisji ds. Niskich Płac w sprawie podwyższenia stawki, z którą nie zgadzają się irlandzcy przedsiębiorcy.

Zgodnie z rekomendacją stawka Minimum Wage ma wzrosnąć o 1,40 za godzinę pracy, czyli z 11,30 euro do 12,70 euro.

Ostrzeżono, że efektem podniesienia stawki Minimum Wage będzie zmniejszenie pracownikom liczby godzin lub zwiększenie wymagań dotyczących wydajności ze strony pracowników.

W przypadku zatwierdzenia rekomendacji, grupa małych i średnich firm będzie domagała się „poważnego” wsparcia ze strony rządu.