Wicepremier zapowiedział plan wprowadzenia obowiązkowej stawki Living Wage w Irlandii.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że już w czerwcu ma zostać omówiona kwestia płacy Living Wage w Irlandii.

Living Wage w Irlandii

Living Wage to płaca oparta na kosztach utrzymania, „minimalny dochód niezbędny dla samotnego dorosłego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, bez osób na utrzymaniu, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby i zapewnić minimalny akceptowalny standard życia”.

Obecnie jej stawka wynosi 12.90 euro za godzinę, natomiast stawka płacy minimalnej (Minimum Wage) wynosi 10.50 euro za godzinę.

Wicepremier Varadkar zapowiedział, że wkrótce przedstawi w rządzie swoją propozycję wprowadzenia Living Wage:

Za zgodą rządu opublikuję raport, opublikuję badania, które go popierają, a także zainicjuję konsultacje publiczne na ten temat, z myślą o urzeczywistnieniu go w 2023 r.

Podwyżka płac w Irlandii

Były Taoiseach stwierdził jednak, że raport Komisji Niskich Płac wskazuje na „niezamierzone konsekwencje” podwyżki płac – skrócone godziny pracy czy zamykanie firm.

Rząd chce wypełnić swoje zobowiązanie do przekształcenia płacy minimalnej w dochód minimalny przed końcem swojej kadencji. Ma to jednak nastąpić stopniowo, by firmy w Irlandii miały czas na „planowanie, przygotowanie i dostosowanie”.

Swój projekt ustawy o wynagrodzeniu Living Wage przygotowała już Partia Pracy. Rząd nie odniósł się jeszcze do zawartych w tym projekcie propozycji.

Czytaj: Podwyżka płac w Irlandii – zapowiedź walki z inflacją