Ostatnia podwyżka płacy minimalnej w Irlandii była „niewystarczająca”.

Ostatnia podwyżka płacy minimalnej o 30 centów w styczniu była „niewystarczająca”, by sprostać gwałtownie rosnącym kosztom życia – twierdzi liderka Partii Pracy w Irlandii.

Płaca minimalna w Irlandii

Ivana Bacik zapowiada walkę z inflacją w kraju, gdzie mieszkańcy mierzą się z kryzysem kosztów utrzymania. Partia pracy przygotowała projekt ustawy o wynagrodzeniu Living Wage.

Dzięki nowym przepisom setki tysięcy pracowników o niskich zarobkach ma otrzymać podwyżkę, której „tak pilnie potrzebują”.

Niskie wynagrodzenie jest nadal powszechne w całej Irlandii. Jeden na pięciu pracowników jest oficjalnie klasyfikowany jako nisko opłacany. Irlandia ma jeden z najwyższych poziomów niskich płac w Unii Europejskiej.

Niskie płace utrzymywały się na stałym poziomie przez ostatnie dwie dekady. Teraz, wraz ze wzrostem inflacji, sytuacja nisko opłacanych pracowników uległa pogorszeniu.

Wiele gospodarstw domowych nie ma wystarczających dochodów na zaspokojenie podstawowych potrzeb – twierdzi Ivana Bacik.

Living Wage w Irlandii

Zgodnie z projektem ustawy Komisja ds. Niskich Płac ma być przekształcona w Komisję ds. Living Wage. Komisja ma zapewnić, że płaca minimalna w Irlandii zostanie przekształcona w płacę Living Wage w ciągu trzech lat.

Obecnie stawka Living Wage wynosi 12.90 euro za godzinę, natomiast stawka Minimum Wage wynosi 10.50 euro za godzinę.

Czytaj też: Stawka Living Wage w Irlandii będzie obowiązkowa? – jest zapowiedź