Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii - ICTU podaje stawkę

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych dąży do zapewnienia przyzwoitego standardu życia nisko opłacanym pracownikom w Irlandii.

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU) skierował apel do Komisji ds. Niskich Płac w sprawie podwyższenia płacy minimalnej.

Płaca minimalna w Irlandii

Od stycznia 2024 roku nowa stawka Minimum Wage powinna zostać podwyższona o 2 euro, co by wyniosło 13,30 euro za godzinę pracy.

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych chce w ten sposób zapewnić przyzwoity standard życia nisko opłacanym pracownikom.

Według przedstawicieli ICTU „nisko opłacani pracownicy otrzymujący krajową płacę minimalną cierpią nieproporcjonalnie w tym kryzysie kosztów utrzymania”.

Podwyżka o 2 euro za godzinę da tym pracownikom większą szansę na uniknięcie ubóstwa i zbliży ich zarobki do płacy wystarczającej na utrzymanie, jak argumentowano.

Płaca Living Wage

Związki z zadowoleniem przyjęły w zeszłym roku zapowiedź rządu w sprawie stopniowego wygaszania płacy minimalnej na rzecz płacy Living Wage.

Zmiana z Minimum Wage na Living Wage ma potrwać do 2026 roku, jednak według ICTU przy obecnym poziomie inflacji należy przyspieszyć realizację tego planu.

Stawka ma zostać ustalona na poziomie 60% mediany godzinowej płacy, która za 2023 rok wyniesie szacunkowo 13,10 euro za godzinę (stawka Living Wage w tym roku wynosi 13,85 euro za godzinę pracy).