Trwają przygotowania do ogłoszenia planu finansowego dla Irlandii na 2022 rok.

Rząd Irlandii opracowuje właśnie szczegóły nowego planu finansowego na przyszły rok. Budżet 2022 zostanie ogłoszony 12 października.

Już teraz wiadomo, że planowane są podwyżki świadczeń socjalnych:

Więcej: Budżet 2022 – zapowiedź podwyżek zasiłków i emerytur w Irlandii

Płaca minimalna

Wicepremier Leo Varadkar zasygnalizował, że planowane są podwyżki płac oraz podwyżka płacy minimalnej:

W nadchodzącym roku nastąpią podwyżki płac w większości części gospodarki, w tym w służbie publicznej, a także podwyżka płacy minimalnej.

Nie wiadomo dokładnie o ile by wzrosła płaca minimalna. Komisja ds. Niskich Płac rekomenduje podwyżkę o 30 centów czyli do €10.50 za godzinę. Niektóre irlandzkie źródła prasowe podają taką właśnie stawkę.

Premia

Rząd analizuje też szereg środków mających na celu nagradzanie pracowników, którzy pracowali na pierwszej linii frontu podczas blokad w kraju.

Chce w ten sposób wywiązać się z obietnicy wypłaty specjalnej premii dla tysięcy pracowników w Irlandii, którą złożono w trakcie kryzysu pandemicznego.

Jednak wicepremier Varadkar poinformował w parlamencie, że rozważane jest rozszerzenie gratyfikacji także na innych pracowników służb publicznych, którzy nie znajdowali się bezpośrednio w pierwszej linii frontu.

Bank Holiday

Po raz kolejny rozważane jest także wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy (Bank Holiday). Ma to być rekompensata dla społeczeństwa za wyrzeczenia, których dokonali w trakcie blokad.