Minister zapowiedział ogłoszenie decyzji w sprawie kryzysu kosztów życia w Irlandii.

Od tygodnia toczy się ożywiona dyskusja na temat rządowej pomocy dla mieszkańców Irlandii walczących z tak zwanym kryzysem kosztów życia.

Inflacja

Kilka dni temu premier i wicepremier poinformowali o planie opracowania finansowego wsparcia wobec narastających problemów związanych z podwyżkami:

Więcej: Rząd rozważa dodatkowe formy pomocy wobec wysokich kosztów życia w Irlandii

Minister ds. Wydatków Publicznych i Reform, Michael McGrath, zapowiedział właśnie, że „w ciągu najbliższego tygodnia” rząd podejmie decyzję w sprawie podjęcia środków, które pomogą zmniejszyć presję finansową na rodziny o niskich dochodach i osoby pracujące.

Minister McGrath powiedział, że rząd jest bardzo świadomy wpływu inflacji na mieszkańców w całym kraju. Poinformował, że decyzja zostanie podjęta szybko, a środki wdrożone jak najszybciej. Ostrzegł jednak, że nie będzie to nowy budżet ani mini-budżet.

Spekuluje się, że rząd między innymi rozszerzy pomoc w ramach dodatku Fuel Allowance i obniży koszty związane z ochroną zdrowia.

Natomiast dla osób borykających się z trudnościami w opłacaniu rachunków za energię elektryczną może zostać utworzony specjalny fundusz kryzysowy.

Obniżka podatków

Tymczasem członkowie Partii Pracy skrytykowali pomysł dopłaty do rachunków za energię w wysokości 100 euro. Ich zdaniem dopłata nie wystarczy na pokrycie zobowiązań mieszkańców, gdy „rachunki za energię rosną o jedną trzecią”.

Partia nawołuje do pilnej interwencji rządu i proponuje obniżenie podatku VAT na energię i paliwo oraz podwyżkę pensji i świadczeń socjalnych.