Irlandzki rząd może podjąć więcej działań pomocowych dla mieszkańców mierzących się z wysokimi kosztami życia.

Poza dopłatą do rachunków za energię elektryczną, rozważane jest wprowadzenie dodatkowej pomocy dla mieszkańców Irlandii.

Dopłata do rachunków

Kilka dni temu wicepremier Leo Varadkar poinformował, że jego zdaniem planowana dopłata w wysokości 100 euro dla każdego gospodarstwa domowego w Irlandii może nie wystarczyć przy obecnych podwyżkach cen energii.

Podczas spotkania swojej partii Fine Gael powiedział o możliwości obniżenia rządowych opłat, twierdząc że rosnąca inflacja i wyższe ceny oznaczają, że należy zrobić więcej, aby pomóc rodzinom.

W podobnym tonie na spotkaniu swojej partii Fianna Fáil, wypowiadał się premier Micheál Martin. Także jego zdaniem rząd powinien rozpatrzyć inne formy pomocy dla mieszkańców, aby umożliwić im ochronę dochodów przy wysoko utrzymującej się inflacji.

Wsparcie dla mieszkańców

Ze wstępnych informacji wynika, że rozważane jest między innymi udzielnie wsparcia dla osób pobierających świadczenia z Opieki Społecznej.

W najniższych tygodniach odbędą się także dyskusje na temat możliwości obniżenia stawki VAT oraz wprowadzenia maksymalnej ceny za jednostkę.

Zapowiedź przedstawicieli rządu traktowana jest jako odpowiedź na zarzuty opozycji, która od kilku tygodni oskarża koalicję o bierność wobec coraz trudniejszej sytuacji finansowej społeczeństwa.

Czytaj też: Dopłaty do rachunków w Irlandii. Jest też apel w sprawie podwyżki płac