POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii ostrzega przed kolejnymi podwyżkami cen energii.

Taoiseach Micheál Martin powiedział, że Irlandia stanie w obliczu dalszych podwyżek cen energii i problemów z żywnością ze względu na gospodarcze skutki wojny w Ukrainie i sankcje Unii Europejskiej.

Podwyżki cen energii

Zachodni sojusznicy nałożyli sankcje na Rosję. Istnieją obawy, że w odwecie Rosja może ograniczyć lub nawet zawiesić dostawy energii do Europy.

Przemawiając w poniedziałek do dziennikarzy w Dublinie, premier Martin powiedział, że rząd rozpoczął „planowanie scenariuszy”, aby pomóc uporać się z wpływem sytuacji w Ukrainie na Irlandię.

Taoiseach uspokoił jednak, że Irlandia nie ma dużego eksportu z Rosją, więc na tym froncie wpływ nie będzie tak wielki, jak w przypadku innych krajów, które mają znacznie silniejsze stosunki handlowe z Rosją.

Wskazał jednak na potencjalne problemy z żywnością, a także wyższe koszty energii:

Myślę, że zobaczymy przejaw tego w postaci cen energii i musimy również obserwować sytuację żywnościową.
Będzie to miało destabilizujący wpływ na całą gospodarkę europejską i światową, a biorąc pod uwagę, że jesteśmy krajem eksportującym, będzie to miało wpływ na niektóre sektory.

Rosja i Ukraina dostarczają duże ilości pszenicy, kukurydzy i oleju roślinnego do krajów na całym świecie. Jest więc ryzyko, że wojna doprowadzi do niedoborów i podwyżek cen tych produktów.

Wysoka inflacja

Rząd podjął już wcześniej kroki, aby złagodzić skutki finansowe, z jakimi borykają się Irlandczycy z powodu inflacji.

Pod koniec marca wypłacony zostanie dodatek do rachunków za prąd. Na obecną chwilę nie ma jednak planów wprowadzenia podobnej dopłaty do rachunków za gaz.

Czytaj też: Ceny gazu i ceny żywności w Irlandii – spodziewane znaczne podwyżki