Polacy opuszczają Irlandię i wracają do Polski - co się stało?

Najnowsze wyniki spisu ludności pokazały znaczny spadek liczby Polaków mieszkających w Irlandii.

Polacy w Irlandii pozostają największą nie-irlandzką narodowością w kraju. Jednak najnowsze wyniki spisu ludności Census 2022 pokazały, że liczba Polaków w Irlandii znacznie spadła.

Polacy w Irlandii

Od ostatniego spisu powszechnego w 2016 roku liczba polskich obywateli zamieszkujących Irlandię spadła ze 122 515 do 93 680 czyli o 24%.

Głównym powodem jest przeciągający się kryzys mieszkaniowy, a także stale rosnące koszty utrzymania. Są to dwa główne czynniki wpływające na decyzję Polaków o porzuceniu życia w Irlandii i powrotu do Polski.

Nierzadko kwestia ta dotyczy wieloletnich rezydentów Irlandii, dla których powrót do kraju nad Wisłą oznacza właściwie kolejną migrację, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi.

Innym czynnikiem decydującym o wyjeździe z Irlandii jest refleksja, jaka pojawiła się po ostatnim czasie rządowych restrykcji i ograniczeń w podróżowaniu.

Brak możliwości odwiedzenia rodziny w tym czasie był trudny i dla wielu osób stał się dużym obciążeniem psychicznym.

Wyjazd z Irlandii

Obywatele polscy nadal stanowią 2% społeczeństwa irlandzkiego i 15% ludności nie-irlandzkiej w Irlandii, jak twierdzi Anna Sochańska, ambasador RP w Irlandii.

Jej zdaniem diaspora polska jest „wyczuwalna w każdym zakątku irlandzkiej gospodarki i społeczeństwa”.

Jednak sytuacja gospodarcza w Polsce „znacznie się poprawiła, a polski rząd zachęca Polaków do powrotu do Polski”. To może być czynnik, który sprawia, że wyjazd z Irlandii do Polski jest atrakcyjną opcją, jak twierdzi ambasador Sochańska.