
Imigranci w Irlandii są lepiej wykształceni, ale bardziej narażeni na ubóstwo i kryzys mieszkaniowy.
Z najnowszego raportu ESRI wynika, że osoby urodzone poza Irlandią wykazują wyższy poziom aktywności zawodowej i edukacyjnej niż Irlandczycy, jednak znacznie częściej doświadczają trudności finansowych oraz problemów z dostępem do przystępnego mieszkania.
Polacy w Irlandii
Najnowszy „Monitoring Report on Integration 2024”, opracowany przez Economic and Social Research Institute (ESRI) we współpracy z Departamentem ds. Dzieci, Równości, Niepełnosprawności, Integracji i Młodzieży oraz Departamentem Sprawiedliwości, przedstawia szczegółowy obraz sytuacji imigrantów w Irlandii w takich obszarach jak zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna i udział obywatelski.
Z raportu wynika, że od 2022 roku osoby urodzone poza Irlandią częściej pracują i są bardziej aktywne zawodowo niż Irlandczycy.
Ten trend utrzymuje się mimo wcześniejszego spadku zatrudnienia w czasie pandemii. W 2024 roku szczególnie dobre wyniki na rynku pracy osiągają imigranci pochodzący z krajów Unii Europejskiej, Azji oraz innych regionów świata.
Z kolei osoby pochodzące z Europy, ale spoza Unii Europejskiej, radzą sobie gorzej w tym zakresie.
Imigranci w Irlandii
Na uwagę zasługuje poprawa sytuacji wśród imigrantów z Afryki – ich wskaźniki zatrudnienia i bezrobocia zbliżyły się do poziomów notowanych wśród Irlandczyków, co oznacza wyraźny postęp w procesie integracji.
Imigranci również wyróżniają się poziomem wykształcenia. W latach 2021–2023 aż 59% dorosłych osób urodzonych poza Irlandią ukończyło studia wyższe, podczas gdy wśród Irlandczyków było to 42%.
Najwyższy poziom wykształcenia odnotowano wśród imigrantów pochodzących z Azji (79%), a najniższy – wśród osób z krajów Europy Wschodniej (38%).
Dochody i koszty mieszkania w Irlandii
Pomimo wysokiego poziomu wykształcenia i wyższego wskaźnika zatrudnienia, imigranci w Irlandii częściej doświadczają ubóstwa oraz wykluczenia społecznego.
Aż 14,5% z nich żyje w warunkach ubóstwa lub deprywacji, w porównaniu do 11% osób urodzonych w Irlandii.
Szczególnie poważny problem stanowią koszty mieszkaniowe. Prawie 37% imigrantów wydaje ponad 30% swoich dochodów na mieszkanie, podczas gdy wśród Irlandczyków taki poziom wydatków deklaruje tylko 9%.
To dane, które dokładnie uwidaczniają, jak poważnie kryzys mieszkaniowy w Irlandii dotyka społeczność imigracyjną.