POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Za złamanie tych restrykcji w Irlandii ukarano już kilka tysięcy osób.

Funkcjonariusze Gardy otrzymali niedawno nowe uprawnienia i sprawdzają osoby podróżujące, także na lotniskach i w portach.

Za przekroczenie dopuszczalnego limitu poruszania się w obrębie 5 km od miejsca zamieszkania wystawiane są mandaty w wysokości €100, a za próbę zagranicznego wyjazdu bez istotnego powodu jest to €500.

Do tej pory za naruszenie przepisów ukarano w sumie już ponad 4.500 osób. Aż 3.500 z nich otrzymało mandat za złamanie restrykcji ograniczających podróżowanie.

Na lotnisku w Dublinie w ciągu tygodnia wystawiono ponad 370 mandatów. Funkcjonariusze Gardy weryfikują przy tym zaświadczenia od pracodawców, które pasażerowie okazują jako dowód „istotnej” podróży.

Na Twitterze opublikowany został jeden z takich listów, który okazał się być fałszywy.

Według rzecznika Gardy ukarano też 300 osób za zorganizowanie spotkania towarzyskiego bądź za udział w takim spotkaniu. Prawie 100 osób otrzymało mandat za brak maseczki na twarzy.

Sześć osób ma stanąć przed sądami rejonowymi w Dublinie, Cork, Meath, Waterford i Limerick w związku z niepłaceniem grzywien. Osoby, na które nałożono grzywny, mają 28 dni na ich zapłacenie.

Natomiast Minister Zdrowia Stephen Donnelly zatwierdził w środę 03/02/2021 nowe przepisy, zgodnie z którymi funkcjonariusze Gardy będą mogli sprawdzać czy podróżni odbywają kwarantannę.

Każdy podróżny po powrocie z zagranicznego wyjazdu ma obowiązek podać się kwarantannie w miejscu, które podane zostało w formularzu Passenger Locator Form. Za złamanie przepisu grozi kara grzywny do €2.500 lub/i kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Czytaj też: Kara €500 za wakacyjny wyjazd z Irlandii wchodzi w życie