Potrzebni kierowcy w Irlandii - rząd rozważa nową umowę

Branża transportowa szacuje, że obecnie w Irlandii brakuje ponad 4000 kierowców.

Irlandzki rząd rozważa nową umowę, która mogłaby spowodować napływ setek kierowców ciężarówek z zagranicy.

Praca dla kierowcy w Irlandii

Informacje uzyskane przez Irish Sun ujawniły, że rząd rozważa podpisanie umowy z Gruzją, która potencjalnie spowoduje napływ setek kierowców ciężarówek do kraju w celu zapełnienia luki kadrowej.

Branża transportowa szacuje, że obecnie w Irlandii brakuje ponad 4000 kierowców, co zmusza firmy do poszukiwania pracowników za granicą.

Jednak firmy mogą szukać pracowników tylko w krajach, w których dostępne są pozwolenia na pracę dla osób spoza Unii Europejskiej i gdzie irlandzkie władze uznają licencje na prowadzenie ciężarówek, tak jak w przypadku RPA.

Kierowcy w Irlandii

Według informacji Irish Sun, Ministerstwo ds. Przedsiębiorczości prowadzi rozmowy z gruzińskimi urzędnikami w celu umożliwienia gruzińskim kierowcom ubiegania się o pracę w Irlandii poprzez dodanie ich do „zielonej listy”.

Kierowcy z Gruzji mieliby możliwość aplikowania o wizy pracownicze dla osób spoza Unii Europejskiej, aby przyjechać do Irlandii i podjąć pracę jako kierowcy ciężarówek.

Urzędnicy w Gruzji twierdzą, że mogą dostarczyć około 5000 kierowców, jednak irlandzki rząd „prawdopodobnie zacznie od przyznania 500 wiz, aby sprawdzić, jak to się sprawdzi.”

W ubiegłym miesiącu ujawniono, że firmy transportowe zmuszone są płacić kierowcom z RPA za siedzenie w domu przez miesiące bez pracy po przyjeździe do Irlandii, z powodu opóźnień w procesie wydawania licencji.

Według danych z National Driver Licence Service średni czas przetwarzania wniosku wynosi 18 dni roboczych. Jednak przedstawiciele firm transportowych twierdzą, że w praktyce ten proces może trwać nawet trzy miesiące.

Sprawa ta została poruszona w parlamencie w tym tygodniu, a Louise O’Reilly z partii Sinn Féin poinformowała, że kierowcy z RPA opuszczają Irlandię z powodu opóźnień w procesie wydawania licencji.

Czytaj też: Brakuje kierowców w Irlandii – zagrożony łańcuch dostaw