Obserwatorzy spekulują nad pojawieniem się kolejnej fali zakażeń w Irlandii.

Na początku maja Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (EDCD) sklasyfikowało dwa subwarianty mutacji Omikron, BA.4 i BA.5, jako „budzące niepokój”.

Ministerstwo Zdrowia w Irlandii

Według danych zawartych w ostatnim raporcie Dyrektora Medycznego dla Ministerstwa Zdrowia, w tygodniu rozpoczynającym się od 7 maja zidentyfikowano w Irlandii dwa przypadki BA.4. Na obecną chwilę nie potwierdzono żadnego przypadku BA.5.

Dr Tony Holohan poinformował, że BA.4 i BA.5 zostały po raz pierwszy wykryte w Republice Południowej Afryki odpowiednio w styczniu i lutym 2022 r. i od tego czasu stały się tam dominującymi wariantami.

Wzrost liczby przypadków tych subwariantów jest prawdopodobnie spowodowany ich zdolnością do unikania ochrony immunologicznej wywołanej wcześniejszą infekcją i/lub szczepieniem, szczególnie jeśli ta zniknęła z czasem – jak stwierdza ECDC.

Liczba zakażeń w Irlandii

Obserwatorzy spekulują nad pojawieniem się kolejnej fali zakażeń w Irlandii. Jednak Dyrektor Medyczny, dr Holohan, uspokaja:

Obecnie nic nie wskazuje na jakąkolwiek zmianę nasilenia dla BA.4/BA.5 w porównaniu z poprzednimi subwariantami Omikron.

Naczelny Lekarz poinformował również, że nadal obserwowany jest spadek liczby zakażeń Covid-19 oraz hospitalizacji z powodu tych zakażeń w Irlandii.