POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według najnowszych informacji, właściciele nieruchomosci nagminnie łamią prawa najemców w Irlandii.

Ruszyła specjalna kampania informacyjna dla najemców w Irlandii. „Own Your Rights” to specjalna kampania, dzięki której lokatorzy poznają swoje prawa.

Kampania informacyjna

Według najnowszych danych pochodzących z organizacji Threshold, landlordzi w Irlandii nagminnie łamią prawa najemców. Przeprowadzony sondaż wykazał też, że 37% lokatorów nigdy nie słyszało o Residential Tenancies Board (RTB) – organie odpowiedzialnym za nadzorowanie sektora.

Aż 43% respondentów stwierdziło, że nie wie, czy ich najem jest zarejestrowany w RTB, a 29% stwierdziło, że czują się niedoinformowani o swoich prawach.

Na przełomie września i października Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, poinstruował pracowników RTB, aby „agresywnie identyfikowali i ścigali” nieuczciwych landlordów:

Więcej: Walka z podwyżkami czynszów w Irlandii. Rząd zapowiada zmiany

Zapoczątkowana przez Threshold kampania ma pomóc uświadomić najemców w ich prawach, a także pokierować do odpowiednich instytucji w sytuacjach spornych z właścicielami lokalu. Z sondażu wynika bowiem, że aż cztery na pięć osób nie wie, gdzie zwrócić się o poradę.

Skargi na landlordów

Spośród najczęściej spotykanych skarg na właścicieli wymienia się:

  • Odmowę naprawy wadliwego sprzętu
  • Problemy z pleśnią lub wilgocią w nieruchomości
  • Zatrzymanie kaucji
  • Podwyżkę czynszu niezgodna z obowiązującymi przepisami o strefach Rent Pressure Zones (RPZ)
  • Wypowiedzenie umowy niezgodne z obowiązującymi przepisami

Kampania „Own Your Rights” prowadzona przez Threshold jest prowadzona poprzez bezpłatną infolinię i czat na stronie organizacji. Najemcy mogą też zwrócić się o poradę poprzez e-mail.

Więcej: threshold.ie