Przerwy w dostawach prądu w Irlandii coraz bardziej realne

Komisja ds. Regulacji Gospodarki Komunalnej ostrzega przed coraz bardziej realnym scenariuszem w Irlandii.

Komisja ds. Regulacji Gospodarki Komunalnej (CRU) nakazała dostawcom energii elektrycznej znaleźć sposoby na ograniczenie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię.

Brak prądu w Irlandii

Powodem jest coraz bardziej realny scenariusz wystąpienia przerw w dostawach prądu już tej zimy. Operatorzy powinni w szczególności skupić się na najwyższym zużyciu energii, które występuje codziennie w godzinach między 17:00 a 19:00.

Ekonomiści ds. energii uważają, że może to spowodować przełożenie kosztów tej taryfy na klientów. Jedną z propozycji jest dodanie na rachunkach wszystkich klientów dodatkowej kwoty 26 euro.

Wcześniej wicepremier Leo Varadkar zapewnił, że rząd poszukuje dodatkowych „mocy wytwórczych” i przygląda się planowi „zmniejszenia popytu, szczególnie w godzinach szczytu”.

Energia elektryczna w Irlandii

Także Minister Finansów, Paschal Donohoe, poinformował niedawno, że dwa miliony gospodarstw domowych i małych firm w Irlandii zostanie poproszonych o unikanie korzystania z energii elektrycznej w godzinach szczytu.

Do tej pory jednak nie podjęto w tej kwestii jeszcze żadnych wiążących decyzji, mimo że na rynku energii elektrycznej w Irlandii pojawiły się w ostatnim czasie alerty bursztynowe:

więcej: Przerwy w dostawach prądu w Irlandii – wicepremier komentuje